از نظر شما چاق ها بهتر یاد میگیرند یا لاغر ها


: 934

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، حدود ۶۵۰ میلیون نفر از جمعیت جهان دچار چاقی هستند.... و این موضوع در میانگین یادگیری جوامع اثر گذار است

اولین مطالعه جهانی نشان می دهد که در افراد به شدت چاق امکان سیم کشی مجدد مغز و یافتن مسیرهای جدید عصبی بسیار کم است.

یافته‌های جدید محققان استرالیایی نشان می‌دهد انعطاف پذیری مغز در افراد چاق دچار اختلال می‌شود و احتمال یادگیری مهارت‌های جدید یا یادآوری مطالب را کمتر می‌کند.

سیم کشی مجدد مغز و یافتن مسیرهای جدید عصبی برای افراد بهبود یافته از سکته یا آسیب مغزی بسیار حائز اهمیت است.

محققان با استفاده از مجموعه‌ای از آزمایشات شامل تحریک مغناطیسی بین جمجمه‌ای، ۱۵ فرد چاق بین ۱۸ تا ۶۰ سال را مورد آزمایش قرار دادند و آنها را با ۱۵ فرد با وزن سالم در قالب گروه کنترل مقایسه کردند.

پالس های مکرر تحریک الکتریکی در مغز اعمال شد تا مشخص شود که چقدر واکنش قوی ای دارند. گروه کنترل با وزن سالم، فعالیت عصبی قابل توجهی را در پاسخ به تحریک ثبت کردند که نشان دهنده یک واکنش نرمال از انعطاف پذیری مغزی است. در مقابل، واکنش در گروه چاق حداقل بود که نشان دهنده اختلال در ظرفیت شأن در تغییر است.

دکتر «برنتون هورداکر»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه ساوت استرالیا، در این باره می‌گوید: «این یافته‌ها برای اولین بار رابطه بین چاقی و کاهش انعطاف پذیری مغز را نشان می‌دهند.»

به گفته وی، «در حال حاضر چاقی با مجموعه‌ای از عوارض جانبی نظیر ریسک بالاتر بیماری قلبی عروقی، اختلالات متابولیکی و زوال عقل مرتبط است.»

وی در ادامه می‌افزاید: «برای اولین بار ما متوجه شدیم که چاقی با اختلال در عملکرد مغز مرتبط است.»

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، حدود ۶۵۰ میلیون نفر از جمعیت جهان دچار چاقی هستند.

آدرس ارتباطی ما

آدرس: شیراز-شهرک صنعتی بزرگ شیراز-خیابان گسترش- خیابان418

تلفن : 37730321-071

ایمیل: info@shahradco.com

همراه :  09170002963